Výnimočná patentovaná zmes aktivovaných bezlepkových obilnín, orechov, semienok, ovocia goji a vlákniny psyllium. Je aktivovaná, bezlepková, zásaditá, naturálna - 100% RAW. Kompletný zdroj informácii o HRYZKE je na www.hryzka.sk. Jednoducho povedané výživné, chutné a zdravé raňajky pre celú rodinu.

Pri použití zľavového kódu TNJK01 budeš mať pri každom nákupe HRYZKY cez e-shop zľavu 5%. Je časovo neobmedzený a platí aj pre opakované nákupy. Pri objednávke je potrebné zadať kód do kolonky "Uplatniť zľavový kód" a kliknúť na tlačidlo "Prepočítať".do e-shopu  
Hryzka so zľavou
Objednajte si aktivovanú naturálnu bezlepkovú zmes Hryzka so zľavou 5% s použitím zľavového kódu TNJK01.
Facebook
Instagram

katka.janurka
Instagram

Klin, Volovec a Plačlivô

Autor: Petrík Dátum: 3.10.2016 Zobrazenia: 879 x
Prvú októbrovú sobotu bolo parádne babio-letné počasie, tak som samozrejme dumal, na aké kopce sa vybrať. Najprv som uvažoval nad Nízkymi Tatrami, ale tam sa práve oficiálne zatvorili zrovna tie chodníky, po ktorých som chcel ísť. Tak mi prišiel na um reparát tohtoročného vymeškaného Vysokohorského behu cez Klin (no čo, leniví sme boli :D ). Hor sa do Západných Tatier.
Ako miesto štartu volím ATC Račkova dolina, kde nechávam auto. Najprv kopírujem trasu Klinského behu (ako bolo na minulom ročníku sa dočítate tu), Úzkou dolinou prechádzam do Račkovej. Tam už toho máme nafotené až-až, takže foťák ani veľmi nevyťahujem. :D Ako to tam vyzerá sa dozviete v tomto fotopríbehu.
Prvé seriózne zábery robím až nad rázcestím pod Klinom, keď sa mi odkrýva pohľad na hrebeň Otrhancov - nejaké tie Magury a Ostredky (tak, ako všade inde :D) a Jakubiná.
Hrebeň Otrhancov v Západných Tatrách
Blížim sa ku Gáborovmu zadku, napravo je Bystrá zahalená v súkromnom oblaku, naľavo sa dvíhajú svahy Klinu. Šípkami môžete panorámou pohybovať.
Panoráma z Gáborovho zadku v Západných Tatrách
Tu hľa je hlavný dôvod, prečo je všetko naokolo ladené do červena - listy čučoriedok. :)
Čučoriedky v Západných Tatrách
A toto je pasáž, ktorú som si zatiaľ nikdy nestihol poriadne vychutnať - bol som tu totiž len 2-krát počas behu cez Klin a vtedy nebolo veľa času na obzeranie. Je to kúsok pod Gáborovým sedlom a vskutku je to tu veľmi príjemné.
Panoráma z Gáborovho zadku v Západných Tatrách
V Gáborovom sedle sa dejú dve veci - prichádzajú SMS-ky od poľských operátorov štýlu "Pri nehode alebo úraze ..." a "Cena miestneho ..." a hlavne sa odkrýva výhľad na poľskú stranu. Sprava Bystrá a Blyšť v oblakoch, za nimi Veľká Kamenistá, Poľská Tomanová, Temniak a skalami posiata Wysoka turnia.
Panoráma z Gáborovho sedla v Západných Tatrách
A predomnou sa vypína samotný Klin, ďalej doprava Dolina starobocianska medzi hrebeňmi Trzydniowiańskeho wierchu a Ornaku. A ako sa tu snažím z mapy správne odpísať tie poľské názvy, prichádza mi na um len nasledovné. :D


Panoráma z Gáborovho sedla v Západných Tatrách
Stúpam na Klin, na ktorom sa začína tvoriť mrak - ale pohľad dozadu stojí za to. Nebyť oblačnosti, tak je vidieť aj Vysoké Tatry.
Panoráma z pod Klinu v Západných Tatrách
Tajne som dúfal, že konečne raz uvidím výhľad z Klinu samotného, lebo doteraz som ho zažil vždy len v mraku. No dnešok nie je výnimkou, práve v čase, keď tadiaľ prechádzam, vidno opäť prd. :D Čakať sa mi tam nechce, lebo poriadne fúka, tak zbieham po hrebeni ďalej.
Vrchol Klinu v Západných Tatrách
Samozrejme, že kým sa dostanem do Gáborovho sedla, pán mrak sa odporúča a Klin je opäť čistý a vykukla aj Nižná Bystrá napravo. Naľavo vpredu sa od Klinu tiahne hrebeň Ornaku, na druhom horizonte zľava Wysoka Turnia, Temniak a Smrečiny, na treťom čosi z Vysokých Tatier.
Panoráma z Račkovho sedla smerom na Klin v Západných Tatrách
A pred sebou mám zľava Jakubinú a Hrubý vrch, dolu pod nimi Račkove plesá, v strede Plačlivô, Ostrý Roháč a Volovec a napravo Dolinu chocholowsku.
Panoráma z Račkovho sedla smerom na Hrubý vrch v Západných Tatrách
Ďalej stúpam na Hrubý vrch (alebo Jarzabczy wierch), odkiaľ sa oddeľuje bočný hrebeň Otrhancov. Tam sme už s foťákom tiež boli, tak ak hľadáte ďalšie inšpirácie na turistiku, kuk sem. :) V tomto úseku za jazdy požívam obed v podobe ovsených vločiek zaliatych rozmixovanými banánmi (400 g vločiek + kilo banánov, keby ste chceli vedieť :D ), tak foťak vyťahujem až v ďalšom sedle. Naľavo už vidno Otrhance z opačnej strany a v strede sa približujú Plačlivé, Ostrý Roháč a Volovec.
Panoráma z pod Hrubého vrchu v Západných Tatrách
A toto je kúsok ďalej pod Deravou - pohľad na Jamnícke plesá, nad ktorými sa týči Ostrý Roháč.
Panoráma zo sedla pod Deravou v Západných Tatrách
Z tohto uhla som ho ešte nikdy nevidel kvôli oblačnosti - konečne chápem, ako prišiel k svojmu pomenovaniu.
Pohľad na Ostrý Roháč v Západných Tatrách
A dostávam sa na turisticky veľmi obľubený Volovec - musím dlho hľadať miesto na odfotenie panorámy tak, aby tam bolo čo najmenej ľudí. Výhľad odtiaľto však ozaj stojí za námahu - naľavo hrebeň smerom na Rákoň, v strede je toho toľko, že sa to ani nedá vymenovať, však pozrite do mapy. Napravo Plačlivô, Ostrý Roháč a prepálený Baranec.
Panoráma z Volovca v Západných Tatrách
Pri zbehu z Volovca, kľučkujúc pomedzi zástupy, stretávam dvoch čechov v sandáloch - ale tentoraz to myslím len v tom najlepšom. Totiž - v sandáloch Luna. Prehadzujeme pár viet - s radosťou, že vzájomne chápeme voľbu obuvi. :) Ostatní turisti sa nechápavo pozerajú na troch debilov v šľapkách ... Na Rákoni využívam moment trochu menšieho návalu a cvakám ďalšiu panorámu, výhľad je podobný ako z vyššia, akurát vidno aj samotný Volovec. Toto musím napísať :D - dolu smerom na východ je Trzydniowianska dolina.
Panoráma z Rákoňa v Západných Tatrách
V sedle Zábrať som už našťastie otočený na slovenskú stranu, tak žiadne ďalšie jazykolamy. Zľava mám nad sebou Rákoň a Volovec, v strede Ostrý Roháč a Plačlivô a do prava Tri kopy, Pachoľu, Salatín.
Panoráma zo sedla Zábrať v Západných Tatrách
Tešiac sa na nealko pivo pokračujem dole k Ťatliakovej chate - z klesajúcej doliny mám takýto výhľad.
Klesanie k Ťatliakovej chate
Na chate je však ľudí ako maku, tak musím vystáť celkom dlhý rad. Posilnený stúpam Smutnou dolinou do Smutného sedla. Robím niekoľko fotiek, ale nie sú práve najlepšie - slnko je totiž ešte vysoko, ale dolina už v tieni, tak to robí priveľký dynamický rozsah. Buď je prepálená obloha alebo príliš tmavá dolina. Použiteľná je až panoráma kúsok spod Smutného sedla smerom do Žiarskej doliny - naľavo masív Baranca, napravo Baníkov a Tri kopy.
Panoráma Žiarskej doliny
A toto už je kúsok nad rázcestím pod Homôlkou - vrchná časť Žiarskej doliny.
Panoráma vrchnej časti Žiarskej doliny
Odtiaľ opäť stúpam do Žiarskeho sedla. Pôvodne som mal v pláne vrátiť sa do ATC Račkova cez Baranec, ale vzhľadom na ubúdajúce sily a klesajúce slnko sa rozhodujem už len vyjsť na Plačlivô a potom zbehnúť dolu Jamníckou dolinou. Na panoráme je naľavo Žiarska dolina, v strede hrebeň Kôp a Baníkova, napravo dolina Roháčskych plies.
Panoráma z Plačlivého v Západných Tatrách
No a nakoniec zbieham dolu cez Žiarske sedlo a Kokavské záhrady, ktorých názov je ozaj oprávnený. Fľaky čučoredia sa striedajú s kosodrevinou a porastom trávy, kde-tu trči holá skala - však posúďte sami. Prepálené kopce vzadu sú Otrhance - už sa to ozaj nedalo odfotiť tak, aby to bolo všetko vidno.
Panoráma Kokavských záhrad v Západných Tatrách
Jamníckou dolinou sa dostávam k autu v ATC Račkova tesne po západe slnka. Celkovo dnešná trasa mala 38 km a 3000 výškových metrov, trvala mi 8 a trištvrte hodiny - predsa len terény v Západných Tatrách nie sú až také bežateľné. :) Rekapitulácia smerovníkov: ATC Račkova - Pod Klinom - Gáborovo sedlo - Klin - Hrubý vrch - Volovec - Rákoň - Zábrať - Ťatliakova chata - Smutné sedlo - Žiarske sedlo - Plačlivé - Žiarske sedlo - Pod Smrekom - ATC Račkova. Tak čo, priatelia, inšpirujete sa?
Komentáre:
Informovať ma o nových komentároch
© 2020 by Janurky - Peter Janura, Katarína Janurová