Výnimočná patentovaná zmes aktivovaných bezlepkových obilnín, orechov, semienok, ovocia goji a vlákniny psyllium. Je aktivovaná, bezlepková, zásaditá, naturálna - 100% RAW. Kompletný zdroj informácii o HRYZKE je na www.hryzka.sk. Jednoducho povedané výživné, chutné a zdravé raňajky pre celú rodinu.

Pri použití zľavového kódu TNJK01 budeš mať pri každom nákupe HRYZKY cez e-shop zľavu 5%. Je časovo neobmedzený a platí aj pre opakované nákupy. Pri objednávke je potrebné zadať kód do kolonky "Uplatniť zľavový kód" a kliknúť na tlačidlo "Prepočítať".do e-shopu  
Hryzka so zľavou
Objednajte si aktivovanú naturálnu bezlepkovú zmes Hryzka so zľavou 5% s použitím zľavového kódu TNJK01.
Facebook
Instagram

katka.janurka
Instagram

Vysoká, Kňaží Stôl a Bradlo

Autor: Katka Dátum: 12.4.2016 Zobrazenia: 1276 x
Ahojte, dnes sa presunieme od Bánoviec nad Bebravou na sever, nad obce Podlužany a Ľutov, k pomerne nízkym, no veľmi atraktívnym vŕškom na beh, bike či túričkové prechádzky - kopčeky menom Vysoká (510 m), Kňaží Stôl (637 m) a Bradlo (561 m). V tom, aké turistické značenia i neznačené trasy týmito prírodnými kútmi vedú, Vám pomôže sa zorientovať napr. turistická mapa z mapy.hiking.sk.

Priblížim Vám toto miesto - jedno z mojich obľúbených na výlety a výbehy, keď sa nachádzam v Bánovskom okrese, ktoré určite očarilo aj nejedného domáckeho bežca a turistu z Bánoviec či okolia. Prístup sem je možný z viacerých okolitých obcí - turistické značky vedú napr. z Podlužian (zelená), Dubničky (modrá), Krásnej Vsi (modrá) alebo z Trebichavy (zelená), taktiež je tu množstvo neznačených lesných ciest a chodníčkov - napr. aj z obcí Timoradza či Ľutov. Trasa vedie viacerými prírodnými rezerváciami. Takže možnosti pre potechu oka a duše či pre zostavenie rôznej dĺžky aj smeru trasy sú vskutku pestré. Už len obuť tenisky (alebo v mojom prípade sandále) a vyraziť. :)

Kvôli tomuto článku som sa sem teraz vybrala aj na vyslovene foto výlet so zrkadlovkou, spojený s bicyklom a behom pomedzi fotenie - čiže z "výkonu" nakoniec až tak veľa nebolo, no aspoň som strávila niekoľko hodín v krásnej prírode. Teplé slnečné počasie mi prialo, do toho rozkvitajúca jar, hoci za sprievodu silného vetra. :) Snáď sa mi Vás podarí navnadiť fotkami a prídete sa sami presvedčiť, prečo to tu mám tak rada. :)
Katarína Janurová
Poďme na to. Z "domovskej základne" v Ruskovciach vyrážam na bicykli po asfaltových cestách cez dedinu Dežerice do obce Podlužany. Kúsok pred ňou sa ide cez menší kopček, z ktorého sú pekné výhľady na Smradľavý vrch (435 m), Udrinu (652 m) a Drieňovec (497 m) na fotke zľava, ale aj na dnešnú trasu - vŕšky Vysoká, Kňaží Stôl a Bradlo, ktoré sú viac vpravo.
Výhľad na Smradľavý vrch, Udrinu a Drieňovec
V obci Podlužany schádzam z asfaltky a začínam stúpať popri cintoríne po zelenej turistickej značke na vyvýšené polia k lesom. Asi 2 kilometre za dedinou sa cestou zastavujem pri Rákocziho dube, asi 300 až 400-ročnom chránenom cca 30-metrovom strome, pri ktorom chvíľku rozjímam. Je tu upravené miesto s ohniskom na opekanie.
Rákociho dub nad Podlužanmi
Niekoľko stoviek metrov ďalej od milého pána Duba nechávam na konci lúky pri posede odparkovaného môjho dvojkolesového tátoša a hor sa na bežecké potulky. Nabieham na členitejší lesný terén s výraznejšími stúpaniami. Zo širokej poľnej a neskôr lesnej cesty sa na zelenej značke začína kľukatiť sympatický užší chodníček.
Naokolo to už začína dýchať farbami, prebúdzajúce sa byľstvá a kvetenstvá ohlasujú príchod Jari.
Vďačne sa tomu všetkému prizerám a chvíľku sa aj pováľam po zemi, aby som to videla viac zblízka. :)
Pokračujem ďalej a obzerám sa na vinúci sa chodníček za mnou, z časti listnatých stromov plynulo prechádzam do ...
... pasáže ihličnanov a borovíc. Pôda je suchá, už dlhší čas nepršalo.
Stromy ešte len pozvoľna začínajú pučať, takže všade naokolo je spleť holých konárov všakovakých tvarov.
To však umožňuje čisté výhľady, a tak oproti vidím pokračovanie mojej trasy – Kňaží Stôl a Bradlo.
Pohľad na Bradlo a Kňaží stôl
Dobieham ku rázcestníku, nahor sa odpája neznačený chodníček na vrchol Vysokej, vpravo spodkom pokračuje zelená značka. Ja idem hore ...
Nie je sa kam stratiť, smer Vysoká ... :)
Popadaných šišiek je všade neúrekom, vzduchom sa šíri ich vôňa a ja hore pred sebou vidím kríž vrcholku. Tu sa mi to bežať nedá a s foťákom už tobôž – na chodníku sypký štrk, strmčina riadna. :)
Vrchol Vysokej – tento vŕšok však nie je zaznačený na mape. Je tu aj ohnisko, no keďže sa nachádzame v rezervácii Ľutovský Drieňovec, tak neviem, nakoľko je vhodné tu vôbec nejaký oheň rozkladať.
Vrchol Vysokej
Ja si dávam prvú väčšiu pauzu - výhľady na Kňaží Stôl a Bradlo, k tomu ovocno-oriešková tyčinka Bombus na troška energie a veget. Kto ešte nepozná a zaujíma sa o čudá na mojich nohách - toť bežecké Luna sandále, kuk sem. :)
Luna Venado na Vysokej, výhľad na Bradlo
Po chvíľke oddychu pokračujem neznačenou, no vychodenou cestičkou z Vysokej bokom dolu späť na zelenú značku.
Tu začínajú osobne moje najobľúbenejšie pasáže – len sa nechávam unášať úzkym vlnitým chodníčkom pomedzi voňavé ihličnany.
Fotiek by som tu porobila aj tristotisíc, čo si tak idem oči vyočiť nad každým dokonalým detailom. :) Foťák to ale tak nezachytí – v skutočnosti je to oveľa vábnejšie. :)
Hup sem, hup tam, hore-dolu a vychutnávam úbočie kopca.
Cestička vedie medzihrebeňom pod Kňaží Stôl.
Aj ujo ceduľník značí, že ide o výnimočné miesto. :)
Nachádzam zaujímavú spleť machom porastených stromov ...
A pohľad späť, opúšťam rezervación Ľutovského Drieňovca ...
Ľutovský drieňovec
Razom sa končia ihličnany a bežím listnatým lesom nahor ...
... až zdola po zelenej prichádzam ku križovatke značiek – modrá vedie jedným smerom do Trebichavy a druhým, ktorý si volím, popod Kňaží Stôl na Bradlo.
Bežím pomedzi hranice dvoch rezervácií ...
... a z modrej značky si vyberám neznačený chodníček strmšie nahor, smer Kňaží Stôl.
Vchádzam do jeho rezervácie ...
Lesy sú neustále rôznorodé, kde-tu sa mieša čerstvý zelený porast so starým popadaným lístím z jesene.
Prichádzam na skalnatejší vrchol, oproti vidím kopce až na Považskom Inovci, hoci foťák takú viditeľnosť dnes poriadne nepustí ...
Rozkvitnutý Kňaží stôl so slovenským znakom ...
Vrchol Kňažieho stola
Mladé ihličie svojou farbou priam ťahá oči ...
Ideálne prostredie a výhľady na druhú väčšiu prestávku :) ...
... za sprievodu môjho papričkovského líca. :D
Zbieham dolu, späť na modrú značku a pokračujem ďalej smerom k Bradlu ...
Míňam niekoľko už pre mňa notoricky známych popadaných kmeňov :) ...
... až dôjdem k rázcestiu modrej značky pokračujúcej naokolo a k neznačenému chodníčku vedúcemu na vrchol Bradla, ktorý už presvitá pomedzi stromy v pozadí.
Stúpam k nemu, cestička je čoraz kamenistejšia ...
... a blížim sa ku skalnému bradlu.
Aj tu je všetko v rozpuku. :)
Na vrchole Bradla na mňa čakajú roztrúsené poniklece ...
... aj množstvo výhľadov.
Inovec v pozadí ...
pohľad z Bradla na Považský Inovec
... oproti Vysoká a Drieňovec.
Z vrcholu Bradla pokračujem kľukatým chodníčkom mierne nadol ...
... až sa dostávam na otvorené priestranstvo kúsok pod Bradlom, s výhľadmi ...
... na celé šíre okolie, vrátane Bánoviec a priľahlej vodnej nádrže Prusy. Priamo pod sebou mám obec Ľutov.
Tu dávam chvíľu tretiu väčšiu prestávku, užívam ...
… a zbieham už s “konečne” zbaleným foťáčkom ponad Ľutov cez lúky a lesy naspäť k čakajúcemu bicykľošovi. A dobre naladená hajde domov. Celá trasa aj s bikom má niečo cez 25 km, z toho v okolí samotných vŕškov sa dá nabrať "základnou trasou" minimálne 10 km – ale aj oveľa viac, záleží kadiaľ sa vyberiete a kde všade zabočíte. :)
Snáď som Vás trochu navnadila a taktiež, ak máte chuť si zazávodiť, týmito miestami či ich časťou prechádza aj trasa dvoch bežeckých pretekov - zimná Trojkráľová Trojka a letný DUS Ho Cross.

Dobehania, priatelia ... :)
Komentáre:
13-07-2016 09:25

Katka pekne, ale prirodna rezervacia Lutovsky Drienovec je zaradena v V. stupni ochrany... tzn. medzi inym aj zakaz pohybu na bajkoch v chranenej oblasti... v sucasnej dobe je to aj vyznacene na pristupovych chodnikoch
13-07-2016 20:36

Ján - ďakujem za upozornenie, no dodám k tomu toľko, že v článku píšem, že bicykel som si nechala priviazaný dolu ešte pod rezerváciou o poľovnícky posed - jednak o V. stupni ochrany viem a jednak by som na milého pána ĽutovcoDrieňovca na bicykli ani nevyšla :D :D :) Źelám pekný večer.
Informovať ma o nových komentároch
© 2020 by Janurky - Peter Janura, Katarína Janurová