Výnimočná patentovaná zmes aktivovaných bezlepkových obilnín, orechov, semienok, ovocia goji a vlákniny psyllium. Je aktivovaná, bezlepková, zásaditá, naturálna - 100% RAW. Kompletný zdroj informácii o HRYZKE je na www.hryzka.sk. Jednoducho povedané výživné, chutné a zdravé raňajky pre celú rodinu.

Pri použití zľavového kódu TNJK01 budeš mať pri každom nákupe HRYZKY cez e-shop zľavu 5%. Je časovo neobmedzený a platí aj pre opakované nákupy. Pri objednávke je potrebné zadať kód do kolonky "Uplatniť zľavový kód" a kliknúť na tlačidlo "Prepočítať".do e-shopu  

Vitamix TNC 5200 vs. G21 Perfect smoothie vitality

Autor: Petrík Dátum: 22.6.2016 Zobrazenia: 3429 x
Vitamix TNC 5200 a G21 Perfect Smoothie Vitality

Už asi dva roky používame mixér Vitamix TNC 5200, s ktorým sme maximálne spokojní. Preto samozrejme nebol dôvod zaoberať sa iným mixovacím zariadením. Viac do kontaktu sme sa dostali aj s mixérom kamarátov crimsonphoto-ňákov, ale to je tiež TNC 5200. :D Teraz však prišla príležitosť - moja sestra tiež zatúžila po poriadnom mixéri, a tak sme jej k narodeninám kúpili G21 Perfect smoothie vitality (v predajni Biošujo v Martine - ďakujeme za pohodlné a expresné vybavenie). No a to by sme neboli janurky, keby sme G21 najprv poriadne sami nevyskúšali ešte pred odovzdaním právoplatnému majiteľovi. :D Poďme porovnať tieto dve výkonné mašiny.

Vitamix TNC 5200

TNC 5200 je osvedčený model z "domácej" línie produktov Vitamixu, patrí však k tým rozmerovo väčším. Svojím prevedením sa skôr približuje k profesionálnym mixérom pre reštaurácie či kaviarne. Našu recenziu po dvoch rokoch používania nájdete tu.

G21 Perfect Smoothie Vitality

Perfect smoothie vitality od G21 je vylepšenou verziou pôvodného modelu Perfect smoothie. Zlepšené bolo chladenie ložísk a čepelí, znížila sa tiež celková hmotnosť. Koncepčne je veľmi podobný TNC 5200.

Parametre udávané výrobcami

Vitamix TNC 5200G21 Perfect smoothie vitality
Otáčky čepelí (max):37000 rpm32000 rpm
Príkon motora:1490 W1680 W
Nože čepele:4 (jednoliaty kus)6 (z dvoch kusov)
Nastavenie výkonu:spojité 1000 - 24000 rpm, turbo 37000 rpmspojité 10000 - 32000, pulzný spínač
Hmotnosť:5 kg5 kg
Plast nádoby:polykarbonát (BPA free)tritan (BPA free)
Objem nádoby:2 l2,5 l
Chladenie:aktívne vzduchomaktívne vzduchom
Záruka:7 rokov2 roky (+2 na telo mixéru po registrácii)
Cena:od cca 600 eurod cca 200 eur

Parametre porovnané Petríkom

Výkon, otáčky:

Ako som už spomínal ja v recenzii Vitamixu, naťahovať sa o príkone motora a o otáčkach sú len marketingové ťahy. Podstatná je obvodová rýchlosť čepelí, ktorá sa ale okrem otáčok odvíja aj od ich polomeru. A ďalej maximálne otáčky sú udávané "naprázdno" - pri mixovaní (napr. zmrzliny) sú v skutočnosti oveľa nižšie a sú závislé okrem výkonu aj na krútiacom momente motora (ktorý sa samozrejme nikde nedočítate).

Vitamix TNC 5200 - príprava zmrzliny
Príprava zmrzliny vo Vitamixe ...
G21 Perfect Smoothie Vitality - príprava zmrzliny
... a v G21

Pri bežnom používaní nemáte medzi 5200 a G21 ako spoznať výrazný rozdiel, z tohto hľadiska súboj vyrovnaný.

Silnoprúdová koncepcia:

Konštrukčne a aj koncepčne sú mixéry veľmi podobné - keďže Vitamix je starší, (nič v zlom) tak G21 určite čerpal inšpiráciu. Tepelnou poistkou disponujú oba (to považujem pri prevádzkových výkonoch za samozrejmosť), TNC 5200 však má naproti G21 aj vlastný istič na 8 A. To sa dosť hodí napríklad pri zmrzlinách - keď zastavíte motor, netreba ísť nahadzovať poistky v celom dome. :D

Ďalší veľký nedostatok vidím pri G21 - nedá sa spustiť bez položenej nádoby. No, nedá ... je tam v takom hlúpom výreze mikrospínač, na ktorý tlačí dzindzík nádoby. Toto je dosť divné riešenie, pretože keď mixujete dlhšie niečo husté, je dobré nádobu občas zhodiť a nechať motor bežať naprázdno, aby sa vychladil. Keď sa naproti tomu vypne tepelná poistka, tak si celkom počkáte s ďalším mixovaním ... Ja osobne by som najradšej ten spínač premostil, ale v rámci zachovania záruky asi vyrobím nejaký tvarovaný kus, ktorý sa tam bude zakladať namiesto nádoby.

Vitamix TNC 5200 - istič 8A
Istič na Vitamixe
G21 Perfect Smoothie Vitality - mikrospínač
Mikrospínač na G21 (hore medzi rovnobežnými výčnelkami)

V tomto ohľade volím Vitamix ako jednoznačného víťaza.

Ovládanie:

Obidva mixéry majú po dva masívne spínače a otočnú reguláciu otáčok. Jednoduché a účelné. Ja osobne nevidím až tak zmysel dávať na mixér nejaké digitálne tlačítka a neviem-aké programy či menu. Zapnem - mixuje, vypnem - nemixuje.

Vitamix TNC 5200, G21 Perfect Smoothie Vitality - ovládacie prvky
Ovládacie prvky
Prenos výkonu, hlučnosť:

Riešenia sú opäť podobné, nádoba sa kladie na motorovú časť zvrchu, žiadne zacvakávanie, hriadele do seba zapadnú. Hriadeľ čepelí má u oboch masívne odolné ložisko. Rozdiel je však v spôsobe spojenia hriadeľa čepelí a hriadeľa motora. Pri Vitamixe zapadá kovová hviezdica do kovového protikusu. Pri G21 je to kovový kruh so 4 výstupkami, ale zapadá do pružného gumeného (plastového?) protikusu, ktorý je zase nahodený na tvarovanom hriadeli motora. Od pohľadu to celé vyzerá odolne a schopné prenosu veľkých krútiacich momentov - v balení je však prihodený aj náhradný plastový kus (žeby kritické miesto? - to ukáže až dlhé používanie).

Vitamix TNC 5200 - prenos výkonu
Vitamix
G21 Perfect Smoothie Vitality - prenos výkonu
G21

Subjektívne sa nám zdá G21 o niečo tichší, hlavne pri zmrzline a smoothies (naprázdno je zase pocitovo hlučnejší). Čiastočne to prisudzujem spomínanému pružnému prenosu výkonu, motor sám o sebe je tiež trochu menej hlučný. Objektívne to ale nemáme ako zmerať, tak budete musieť veriť našim ušiam. :D

G21 Perfect Smoothie Vitality - náhradná súčiastka
Náhradný švindzík pre G21
Veľkosť, hmotnosť:

Sú VEĽKÉ! Obidva! G21 o trochu viac oproti Vitamixu. Pre ktorýkoľvek sa rozhodnete, rátajte s vyčlenením značného priestoru (a hlavne vysokého) v kuchyni (či obývačke, spálni, záchode, ... podľa chuti :D ). Plastové nádoby sú relatívne ľahké, ale hmotnosť motorových častí teda pocítite.

G21 Perfect Smoothie Vitality a Vitamix TNC 5200

Používanie

Počas dvoch týždňov sme Vitamix nechali na striedačke a naplno sme využívali Perfect smoothie vitality. Počas tohoto obdobia sme nezaregistrovali žiadnu zmenu - keby nám niekto náhodne v priebehu dňa zamieňal mixéry, tak si to asi ani nevšimneme. Smoothies, omáčky či zmrzliny, múky ... necítiť znateľný rozdiel v konzistencii, dĺžke prípravy či kvalite rozmixovania. Akurát surové "cesto" na tortu (zo hutných orieškov a datlí napr.) nebol čas odskúšať, ale predpokladám že by šlo rovnako dobre ako zmrzlina.

Vitamix TNC 5200 - čepele
Čepele Vitamixu
G21 Perfect Smoothie Vitality - čepele
Čepele G21

Čo sa týka "brania" ingrediencií, oba mixéry vytvárajú vír, ktorému skoro nič neujde. A keď sa občas podarí niečo vzpriečiť, stačí šťuchnúť šťúchadlom (obidva majú) a hotovo. Opäť sa to objektívne nedá porovnať, sem-tam sa niečo zasekne v oboch.

Ľahkú výhodu vidím v objeme nádoby u G21, ktorá má až 2,5 litra - keďže štandardne mixujeme 2 l smoothie ako jedno jedlo pre jedného (článok Prečo jeme 2 kg jedla naraz?), stále tam ostáva veľká rezerva. Pri Vitamixe je to tak akurát po vrch, ale s trochou praxe sa to dá zvládnuť. A keď sme pri nádobách - drobnosť: nalievací dzinzík je na G21 príliš malý. Smoothie či omáčka sa v rýchlosti väčšinou leje aj po jeho vonkajšej strane.

Vitamix TNC 5200 - nádoba
Nádoba Vitamixu
G21 Perfect Smoothie Vitality - nádoba
Nádoba G21

Verdikt

Podľa môjho názoru má Vitamix TNC 5200 mierne navrch nad G21 Perfect smoothie vitality z konštrukčného a technického hľadiska, avšak pri bežnom domácom využití rozdiel neuvidíte. Jedinou nezodpovedanou otázkou ostáva výdrž u G21 - sestru určite donútim spísať dojmy po nejakom roku. :D BioŠujo hovoril, že na tento nový model za rok, čo ho predáva, ešte nemal reklamáciu (na starší model nejaké boli).

Domnievam sa teda, že najrelevantnejším kritériom ostáva cena. Povedal by som to takto - ak je pre Vás 400 eur hore-dole zvládnuteľné či zanedbateľné, berte Vitamix. Ak nie, G21 poslúži podobne dobre.

Nová majiteľka - výraz číreho šťastia na jej tvári žiaľ zakrýva hŕba podedených metalových tričiek, ktoré nafasovala spolu s mixérom :D (to ešte nevie, že časom bude musieť písať recenziu na G21 :D )
Hryzka so zľavou
Objednajte si aktivovanú naturálnu bezlepkovú zmes Hryzka so zľavou 5% s použitím zľavového kódu TNJK01.
Facebook
Instagram

katka.janurka
Instagram
Komentáre:
28-06-2016 17:53

Poctená sestra :D <3
28-06-2016 22:03

Vaše recenze ma několik nepřesnosti G21 vitality-záruka po registraci na www stránkach 4roky trn který přenáší toc. moment na nádobu je též kovový jen je potazen gumovym navlekem který mate na fotografii...
29-06-2016 07:43

Ďakujeme za info, o tej predĺženej záruke sme nevedeli (možno keby sa nám chcelo čítať aj priložený návod? :D ). K prenosu krútiaceho momentu - áno, pod gumovým návlekom je kovový tŕň, ale nič to nemení na tom, že pôsobiace sily sa prenášajú cez kov -> gumu -> kov. Netvrdím, že takéto riešenie je horšie, len som zvedavý na životnosť - ktorá ale môže byť dobrá a všetko ukáže až používanie.
09-10-2016 22:48

Ahojte, dakujem za vybornu recenziu. Na doplnenie ku G21 v1 tj predchadzajucej verzie ako ste testovali. Tam je prenos hnacej sily medzi motorom a nadobou rieseny presne ako vo Vitamixe tj samec a samica tisic hranu. Aj vizualne to vyzera rovnako, proste opajcovane ale na druhu stranu velmi spolahlive. Doma ho pouzivame denne 2 roky. Prevazne listova zelenina s ovocim. Nejake huste maglajzy nerobime. Motor stale pili ako utrhnuty z retaze. Nebadat ubytok vykonu. Ale riesili sme reklamaciu nadoby a to konkretne nozov. Jedna z dvojic nozov sa rozlomila a ostali zabodnute v nadobe. Reklamacia skoncila pozitivne vymenou za novu nadobu, kde som si vsimol prevnejsie utiahnute lozisko noza. A pri rozhodovani by som si polozil takuto otazku. 4 kilecka hore dole ? Alebo znicim 3x G21 za dobu zivotnosti Vitamixu?
Informovať ma o nových komentároch
© 2020 by Janurky - Peter Janura, Katarína Janurová