Výnimočná patentovaná zmes aktivovaných bezlepkových obilnín, orechov, semienok, ovocia goji a vlákniny psyllium. Je aktivovaná, bezlepková, zásaditá, naturálna - 100% RAW. Kompletný zdroj informácii o HRYZKE je na www.hryzka.sk. Jednoducho povedané výživné, chutné a zdravé raňajky pre celú rodinu.

Pri použití zľavového kódu TNJK01 budeš mať pri každom nákupe HRYZKY cez e-shop zľavu 5%. Je časovo neobmedzený a platí aj pre opakované nákupy. Pri objednávke je potrebné zadať kód do kolonky "Uplatniť zľavový kód" a kliknúť na tlačidlo "Prepočítať".do e-shopu  

Reštaurácie živej a surovej stravy

Autor: Katka Dátum: 16.2.2014 Zobrazenia: 377 x

Ahojte, vedeli ste, že existujú aj reštaurácie, v ktorých sa jedlo nevarí? :-)


Z pohľadu "klasického stravovania" vám to môže pripadať zvláštne a možno si ani neviete predstaviť, čo by ste v takej reštaurácii mohli dostať na tanier a či by si ste sa z toho vôbec schuti a dosýta najedli. Len žiadny strach či predsudky, vážení - na takýchto miestach nepomriete hladom o kúsku surovej mrkvy s bobkovým listom a čili korením. :-D

Naraziť na podniky, ktoré ponúkajú jedlá z čisto rastlinných alebo priamo surových a "živých" (tepelne neupravených nad cca 42°C) ingrediencií, je už dnes celkom bežná vec - najmä v zahraničí. Otvárajú sa rôzne smoothie a fresh bary s ponukou čerstvo lisovaných štiav a zeleninovo-ovocných koktejlov, "raw" cukrárne s širokým výberom zdravších nepečených zákuskov, reštaurácie s tzv. "gourmet raw food" alebo aj pizzerie. Dôvody vyskúšať a navštíviť tieto miesta sa rôznia - od snahy schudnúť, zlepšiť svoje zdravie, cez pôžitkársky zážitok z netypickej výbornej chuti a farieb, až po čistú zvedavosť. Zrejme na tom všetkom niečo je, inak by sa predsa neuchytili. :)

Naša skúsenosť je taká, že všetko čo sme si v reštauráciách surovej a živej stravy dali, bolo veľmi chutné a priam až žravé :) - no máme za sebou dlhé obdobie s minimom soli a cukru, a tak naše chuťové poháriky vnímajú výrazne všetky chute. Ak ale nie ste zvyknutí jesť dostatok zeleniny vo vašej strave/nechutí vám a zvyknete hojne soliť, tak môžete mať s chuťou zeleninovej časti menu trochu problém (nie nutne, pokojne si môžete veľmi pochutnať). No na margo sladkého? Poviem vám, že kto raz vyskúša fantastickú chuť surových rastlinných zákuskov, tôrt, koláčov, palaciniek, waflí, rolád, zmrzlín, ... v pohodičke na tie pečené s kopou masla, hery, múky a cukru zabudne. Totálne blaho a nebíčko v papuľke, to treba proste zažiť. :D

Aj u nás na Slovensku a v Čechách sa surové rastlinné jedlá začínajú tešiť čoraz väčšej obľube - a už aj my máme na výber hneď niekoľko reštaurácií. S Petríkom sme zatiaľ pri rôznych výletných príležitostiach navštívili tri z nich.

Kiwi Raw Food

www.kiwirawfood.cz

Prvou bola Kiwi Raw Food v Brne - prvá vitariánska reštaurácia v ČR. Dozvedela som sa o nej kráčaním do školy a keď prišiel Petrík za mnou na víkend, išli sme sa do nej hneď pozrieť. Nachádza sa trošku zastrčená na poschodí, no interiér je príjemný a farebný. Obsluha je veľmi milá, usmievavá a komunikatívna - ak sa nevyznáte v tom, čo si objednať alebo chcete aj informácie o živej strave, veľmi radi poradia a porozprávajú. Kým čakáte na prípravu jedla, zaujmú vás aj krátne článočky o vitariánstve v jedálnom lístku. V tej dobe sme skúšali surovú stravu ešte len pár týždňov, tak sme nevedeli poriadne aké všemožné jedlá sa dajú vyčarovať - ponuka jedál (špagety, palacinky, torty, ...) v Kiwi nás prekvapila a ohúrila. Vyskúšali sme Zeleninové spirálky s rajčatovou omáčkou (cuketové špagety a k tomu výborne ochutená omáčka zo sušených paradajok, orechov, ... a ďalšie neviem, lebo to sú všetko tajnosti šéfkuchára :) ). Ako dezert nás zaujal Makový řez, v ktorom som cítila mak, datle, oriešky, ... - chuťová famózia. :-) Ak ste v Brne, oplatí sa ísť čosi koštnúť.

Fotky z fotogalérie stránky Kiwi raw foodu, našu návštevu bohužiaľ nemáme pofotenú.
Jelica

www.jelica.cz

Ako druhú sme navštívili Restaurant Jelica Biogurmania na výlete v Prahe a to hneď dva dni po sebe, čo sme sa tam tak dobre cítili a skvelo najedli. Interiér Jelici je zariadený v ľudovom srbskom štýle - všade samé krčiažky, džbániky, po stenách maľované taniere a ak máte fanaticky radi farebné kockované obrusy a závesy (ako ja), tak si prídete na svoje. Posedieť sa v teplých mesiacoch dá aj na priestrannej záhrade, kde je plno zelene, stromov, kvetov, včiel a vtáčkov. Síce sme v rušnej veľkej Prahe, no tu akoby sa zastavil čas. V ponuke jedál sú na výber dve možnosti - menu tradičnej srbskej národnej kuchyne a menu raw food so surovinami v bio kvalite. Nezaostávajú ani ponukou nápojov - čerstvé šťavy, smoothies, kvalitné macedónske vína a pre pivkárov je určite zaujímavým pivo Schremser s milión prívlastkami - bio, kvasnicové, nepasterizované, nesýtené a ešte k tomu aj nefiltrované :D (bolo veľmi dobré). Z ponuky Raw food sme s Petríkom oba dni po sebe vyskúšali Pizzu "Gurmán" - sušené cesto z pohánky, paradajkové pesto, paradajky, špenát, mrkva, huby, olivy, pór, syr z kešu, ďalšie tajné prísady... Jedna z najchutnejších pízz, aké som jedla - obsahovala vyvážene všetky chute a obaja sme z nej tancovali od radosti ako šibnutí. :-) Ako zákusok sme opáčili Mátovo-čokoládový dort a to už sa budem opakovať, no skoro som umrela z toho, aký bol dobrý. :D Personál bol tiež veľmi príjemný a celkový dojem teda super po všetkých stránkach. Jelicu radím k mojim najobľúbenejším podnikom a rozhodne ju pri ceste do Prahy znova navštívim.

Pár fotiek z Jelicy, prvé tri sú naše, ostatné odtiaľto :
Bemba

www.restauraciabemba.sk

A tá tretia? Reštaurácia Bemba v Bratislave - prvá reštaurácia surovej stravy na Slovensku. Išli sme s Petríkom na metalový koncert (Sabaton, Delain a Battle Beast), prespali na ubytovni a na druhý deň skočili na bomba Bemba obed. Taká úplne typická kombinácia - metal a surové rastlinné jedlo, že? Aľe i tak še dá. :D Pri vstupe nás ako prvý zaujal farebný interiér a nápis na stene "Iní varia 'pre zdravie', my nevaríme, aby sme boli zdraví." a tiež aj niekoľko krásnych ceruzkou kreslených obrazov. Obsluha veľmi milá a usmiata. Zo začiatku sme boli v reštaurácii sami, no ako sa priblížil čas obeda, priestor sa naplnil do posledného miesta. Jedálny lístok ponúka samé zaujímavosti a ťažko si je vybrať jednu vec, keď nevieme, kedy najbližšie budeme v BA na koštovanie ďalších. :) Tak šup hneď surovú Ochutnávkovú misu pre dvoch v podaní burgeru, sushi, gréckych guličiek, plnenej papriky, "zemiakovej" baby, šalátiku ... Vyzerá to nádherne (no neodfoť si to), chutí to super - najviac nám zašmakovalo sushi (nori riasy, slnečnicovo-zeleninová pasta, zelenina, ...). Sme už celkom sýti, ale nemôžeme predsa odísť bez ochutnania sladkostí :) - a tak nastupuje koláčik Makový sen (mandle, datle, mak ...) a Palacinky s orechovou plnkou (banánové sušené cesto s mandľovou plnkou). Oboje zas a znova veľmi žravé a výborné. Zakončujeme to každý po deci čerstvo vylisovanej zelenej šťavy (kapusta, stonkový celer, ...), ktorá chutí prekvapivo dobre a sladko. Dojem veľmi príjemný, chuťové poháriky uspokojené a bachoriská plné - už sa len odgúľať na vlak a domov. :-)

Pár našich fotiek z Bemby, posledných päť je z ich fotogalérie:

Viem ešte o takejto novootvorenej surovej reštaurácii v Košiciach, tak to možno niekedy nabudúce, keď bude cesta tým smerom. A čo vy? Už ste niektorú z nich vyskúšali? Viete o nejakej zaujímavej? Aké jedlo ste si dali? Aké boli vaše dojmy? Dajte nám vedieť. :)

Príjemný zážitok a dobrú chuť!

Katka
>
<
X
Hryzka so zľavou
Objednajte si aktivovanú naturálnu bezlepkovú zmes Hryzka so zľavou 5% s použitím zľavového kódu TNJK01.
Facebook
Instagram

katka.janurka
Instagram
Komentáre:
Informovať ma o nových komentároch
© 2020 by Janurky - Peter Janura, Katarína Janurová