Výnimočná patentovaná zmes aktivovaných bezlepkových obilnín, orechov, semienok, ovocia goji a vlákniny psyllium. Je aktivovaná, bezlepková, zásaditá, naturálna - 100% RAW. Kompletný zdroj informácii o HRYZKE je na www.hryzka.sk. Jednoducho povedané výživné, chutné a zdravé raňajky pre celú rodinu.

Pri použití zľavového kódu TNJK01 budeš mať pri každom nákupe HRYZKY cez e-shop zľavu 5%. Je časovo neobmedzený a platí aj pre opakované nákupy. Pri objednávke je potrebné zadať kód do kolonky "Uplatniť zľavový kód" a kliknúť na tlačidlo "Prepočítať".do e-shopu  

Recenzia Inov-8 Roclite 268 alebo bežecké topánky vhodné (nie len) pre bežcov - začiatočníkov

Autor: Katka Dátum: 4.11.2014 Zobrazenia: 698 x
zdroj - internet
Inov-8 Roclite 268 – ako som sa dostala konkrétne k tomuto modelu?

Začiatkom roku 2014 som zháňala spoľahlivú turistickú obuv do hôr a zároveň som začala aktívne behávať. Peňazí nebolo nazvyš, tak som sa obzerala po topánkach, ktoré by spĺňali aj nároky na turistiku a zároveň aj na beh. Keďže sympatizujem s myšlienkami minimalizmu a pri behu som už dlhšiu dobu dopadala na prednú časť chodidla/špičky (a nie na pätu, ako je bežnejším zvykom), mala som v záujme čím skôr prejsť na minimalistickú/barefoot obuv. Prvotne som si vyhliadla barefootky od iného výrobcu, ale v Brne ich zrovna nemali a ja už som bola nedočkavá, tak som cestou nazrela aj do športovej predajne Inov-8.

Výber mali široký, od úplne ľahkých až po mohutnejšie modely. Chalanisko, čo tam práve pracoval, mi po dlhšom rozhovore poradil vyskúšať pre začiatok „kompromisné“ boty s 9 mm sklonom päta-špička, vhodné aj na turistiku od jari do jesene a aj na beh v horách. Tak som tie Roclite opáčila na nohách, poprechádzala sa, chvíľku nerozhodne mrnčala a dumala a nakoniec ich zobrala. A teda, vôbec to neľutujem. :-)

zdroj - internet
Čo všetko si tieto botičky so mnou prežili a „vytrpeli“?

Inov-8 Roclite sú určené do terénu a ja som v nich zo začiatku behala bohužiaľ dosť aj po asfalte – hlavne na pretekoch, kde zo štartu a do cieľa často treba ísť 1-2 kilometre po ceste, niekedy aj viac. To sa dosť výrazne podpísalo na rýchlejšom zošúchavaní štupľov na podrážke. Roclity mi však toto trestuhodné zaobchádzanie odpustili a vydržali so mnou toho dosť veľa – k dnešnému dňu majú nabehaných cez 900 km a 35 tisíc výškových metrov.

Chúdence už toho majú dosť za sebou – 900+km, 35 km prevýšenia

Používala som ich takmer každý deň a obrazne, keby môžem, nosím ich aj do postele. :-) Podržali ma aj v náročnejších terénoch – napríklad na Slavkovskom štíte, na Vysokohorskom behu cez Klin v Západných Tatrách, na Behu zo Srdiečka na Chopok, na hrebeňovke v Roháčoch (hlavne na skalách Ostrého Roháča aj so zošúchanou podrážkou držali prekvapivo pevne a milo ma tým potešili), na hrebeňovke Nízkych Tatier alebo aj na špicato-kamenistých grúňoch v Chorvátsku.

Na skalách cestou na Slavkovský štít držali Roclite parádne, autor fotky: Lucia Húšťavová Mohla som sa na ne spoľahnúť aj v mokrom teréne počas Vysokohorského behu cez Klin (cca 22 km a 1350 výškových), kde sa striedalo blato, mokrá tráva aj mokré skaly, vybraté z oficiálnych fotografií behu Na 3-dňovej hrebeňovke Nízkych Tatier si zažili kadejaké počasie aj povrchy
Čo som si na nich teda najviac obľúbila?

Že sa v nich takmer vôbec nešmýka na širokej škále povrchov – sú dobré aj na mierne/stredné blato, mokrú trávu, trčiace korene. Nezvládajú akurát totálne blato, zľadovatený sneh a ľad. :-) Zato skaly, suché aj mokré, sú priam lahôdka. Vďaka nim som aj pri strmých zbehoch cítila istotu a odbúravala priebežne svoj „strach zo strmákov“ a do kopcov sa v nich dá pekne zaprieť, človek si tak nemíňa energiu na stabilizáciu krokov pri miernom šmýkaní do kopca/z kopca.

Sumárum predností Inov-8 Roclite, ako to vidím ja
- vynikajúco držia na kamenistých povrchoch, suchých aj mokrých
- dobre držia aj v ostatnom zmiešanom teréne (blato, tráva, trčiace korene)
- hoci pomerne rýchlo premoknú (hlavne za rána, za rosy), taktiež rýchlo na nohe zase uschnú a aj keď sú mokré, nie je v nich zima
- model Roclite 268 má síce 9 mm sklon päta-špička, ale pre čo najminimalistickejší pocit z behu sa vyrábajú aj verzie s 6 mm a 3 mm dropom
- pri dobrom zaobchádzaní majú dlhú trvácnosť (v preklade – nederte ich na betóne ako ja :-) )
- na podrážku sa nelepia nečistoty, blato, kamienky a tak si nenesiete „3 kilá navyše“ so sebou
Látka vzadu nad pätou má dlhú trvácnosť a tak topánky neodierajú nohy
- aj po zodratí štuplíkov zo špičky podrážky majú stále dobrý grip
- topánka s 9 mm sklonom má vyvážený pocit kontaktu s povrchom vs. dostatočnú ochranu chodidla pri občasnom zlom dopade na pätu alebo keď päta zavadí o zatúlaný kameň (Keď sem-tam zle doskočím v barefootkach s 0 mm sklonom, ktoré skúšam teraz, tak okamžite vyrazí bolesť cez pätu ďalej do nohy. Všetko má svoje pre a proti, ale aspoň to človeka núti hľadieť si pod nohy a sledovať poriadne terén. :-) )
Sumárum „zadností“ :-), čo by som Roclitom vytkla? A čo výdrž materiálu?
- pomerne rýchlo derúca sa podrážka, ak ich nepoužívate výlučne v teréne (cca po 600 km už to aj riadne vidieť)
Zodraté štuple v prednej časti chodidla po vyše 900 km, no grip je stále slušný
- Deravejúca sieťovina na zvršku - začalo to zavadením o dva-tri kamene cca na 400 km a čím ďalej, tým viac mi odvetrávalo malíčky :-)
Sieťovina začala deravieť po cca 400 km
- cca po 800 km už sa začal trhať aj materiál na boku topánky, hlavne v mieste záhybu
- Po x-y behoch v blate a mokre prestávajú voňať :-) (Tip na trik – okúpať ich v horskom potôčku)
- A čo mne osobne najviac prekážalo – podpätok na pravej topánke mi začal po cca 600 km „cestovať až do Číny“ – celý sa posúva do pravej strany, čo potom zhoršuje celkový pocit chodidla v topánke – tento problém je však pravdepodobne spôsobený tým, že na pravú nohu dopadám trochu „čaptavejšie“, čo po toľkých kilometroch už dá na sebe poznať. Myslím si, že pri správnom spôsobe došľapu k tomuto problému nedochádza.
Podpätná časť podrážky sa čoraz viac vzďaľuje od topánky Pohľadom z vrchu pekne vidieť, o koľko päta bočí vpravo, cez dobrý centimeter to už bude
Čo o Roclitoch môžem povedať na záver?

Inov-8 Roclite pokladám za výborné a spoľahlivé bežecké „črievice“, veľmi vhodné pre ľudí, ktorí s behaním v teréne ešte len začínajú a hľadajú pocit istoty a dobrého gripu aj v strmých kopcoch alebo v horšom počasí. Veľmi dobre pomáhajú prekonať obavy z prípadných pádov (ktoré som ja zvykla znášať dosť zle so zavíjaním na pol hory, teraz už len troška pípnem :-) ).

Určite si ich však obľúbia aj pokročilí horskí práskači, ktorí ich využijú najviac pri behu v kamenistých podmienkach, spojených s nejakým tým lezením po skalách, napr. v našich Tatrách. Niečo na štýl Tygra a jeho Climbing/Running philosophy. :-)

Pre minimalisticky/barefoot orientovaných sú v ponuke aj varianty s nízkym dropom (3 mm, 6 mm).

Ja osobne týmto črieviciam ďakujem za krásny štart do aktívneho behania, že mi pomohli zrýchliť dolu grúňom a že to so mnou tak dlho vydržali, hrdinky. Možno im ešte venujem 100 km, nech majú tisícku a potom si ich na pamiatku odložím na poličku slávy. :-) Ale najprv ich vymágam v horskom potôčku, lebo posmrdkávajú.

A čo tvrdí výrobca?

Do tejto topánky sa zamilujú všetci bežci a bežkyne, ktorí majú ambície v behu do vrchu, v krosoch a trailoch na mäkkom podklade. Podošva Roclite má veľmi hrubý dezén, je vyrobená z kontaktnej gumy, takže môžete očakávať vynikajúci grip. Rôzne široké kolíky vystupujú z podošvy o 5,5 mm, takže zaručujú vynikajúci grip na mäkkom povrchu. Kontaktná zmes podošvy udržuje jednak výbornú priľnavosť na kameňoch a skalách, ale ponúka tiež vysokú flexibilitu, vďaka ktorej má táto podošva výborné samočistiace vlastnosti. Medzipodošva má sklon medzi pätou a špičkou 9 mm, výška v päte je 15 mm, výška v špičke je 6 mm. Vďaka tomu môžete očakávať výbornú propriocepciu a môžete sa tak spoľahnúť na presné čítanie povrchu a okamžité prenášanie pokynov od chodidiel. Blato, sneh, jednoducho mäkký a klzký povrch je presne prostredie pre túto podošvu. S touto topánkou budete ovládať situáciu. Zvršok je užší a veľmi dobre priedušný. Obsadenie na špičke výborne drží chodidlo v lôžku topánky, takže nedochádza k žiadnym stratám v kontakte s povrchom. Mäkšia päta sa výrazne citlivejšie chová k achilovkám, s bezšvovým zvrškom zabudnite na pľuzgiere. Jednoducho povedané, výborná výkonnostná krosovka, ktorá sa výrazne približuje legende zvanej X-talon 212.

•Hmotnosť: 268 g ( UK8 )
•Shoc-zone: rozdiel 9 mm
•Podrážka: ROCLITE™
•Farba: modro/sivá

Použitie: univerzálna topánka, ktorú využijete na závody, tempové tréningy aj vytrvalostné tréningy, keď potrebujete stabilný a bezpečný pocit z behu.Tak horám Zdar, ľudia moji a užívajte.

Katka Janurka
Hryzka so zľavou
Objednajte si aktivovanú naturálnu bezlepkovú zmes Hryzka so zľavou 5% s použitím zľavového kódu TNJK01.
Facebook
Instagram

katka.janurka
Instagram
Komentáre:
Informovať ma o nových komentároch
© 2019 by Janurky - Peter Janura, Katarína Janurová