Výnimočná patentovaná zmes aktivovaných bezlepkových obilnín, orechov, semienok, ovocia goji a vlákniny psyllium. Je aktivovaná, bezlepková, zásaditá, naturálna - 100% RAW. Kompletný zdroj informácii o HRYZKE je na www.hryzka.sk. Jednoducho povedané výživné, chutné a zdravé raňajky pre celú rodinu.

Pri použití zľavového kódu TNJK01 budeš mať pri každom nákupe HRYZKY cez e-shop zľavu 5%. Je časovo neobmedzený a platí aj pre opakované nákupy. Pri objednávke je potrebné zadať kód do kolonky "Uplatniť zľavový kód" a kliknúť na tlačidlo "Prepočítať".do e-shopu  

Spúšťame: Projekt ŠIRÁK

Autor: Katka Dátum: 22.3.2016 Zobrazenia: 136 x

Je polka marca. Pár dní dozadu som bola s kamarátmi po dlhšej dobe prespať pod širákom - na Ostrú vo Veľkej Fatre. Kráčali sme nahor potme Konským dolom, pomedzi stromy vykúkalo jasné nebo a žiarili svetielka. Keď sme však dorazili na vrchol, po chvíli sa na nás pomedzi skaly dovalila hustá hmla a hviezdy zastrela. Nuž čo ... mliečnu dráhu zrejme nepofotíme s heslom *neber pána statíva so sebou nadarmo*, tak sme vytiahli sedmové karty a zahrali Farára. Moje nohy v spacáku poslúžili ako stôl. :) O chvíľu nám však skrehli ruky, tak sme zaliezli do červíčkov celí. Teplota asi -3 stupne. Už po niekoľký krát sa presviedčam, že čím menej vrstiev oblečenia na sebe, tým teplejšie mi je, a tak zhadzujem zo seba dodatočne aj mikinu a ponožky. Akurát čapica a buffka nesmú chýbať. Priťahujem na vaku všetky švindzíky, ktoré sa len dajú, aby mi nefičalo na nos cez priezor. :)

Compex Energy
Nocľah na vrchole Ostrej vo Veľkej Fatre a vychytávka na mojom spacáku, keď ma volá príroda :D, marec 2016, foto: Kika Kapusňáková a Roman Málik

Odkedy sme s Petríkom spolu, boli sme na niekoľkých prespávačkách bez stanu, pod hviezdami – v zime aj v lete. No žiadne závratné číslo, aj keď výbavu máme ... väčšinou sme sa totiž namotivovali zrovna v zime a po totálne premrznutej neprespatej noci nás to väčšinou opustilo pomaly na celý rok. Lebo veď teplo domova ... A potom dobehlo znovu až v zime, čo viedlo k opakovaniu chute a nechute. "No je nám toto treba?!" :D

Compex Energy
Janurčatá, západ a východ slnka pod Salatínom v Nízkych Tatrách, marec 2014

Ja a spacák máme v chladnom období "odjakšira" medzi sebou drobný problém, ktorý sme si zatiaľ nevykomunikovali. Bežne totiž spávam na bruchu, prinajhoršom na boku. Môj spacák ale rád spáva na chrbte - tam má aj protisklzové švistíky, aby necestoval v noci po tete karimatke. Ku konsenzu sme zatiaľ nedospeli, neviem mu totiž vysvetliť, že by sa mi mohol prispôsobiť - kľudne nech ostane ako je, ale otvor na moju tvár nech vykrúca tak, ako potrebujem ja. :D Bez toho mám totiž iba dve možnosti – buď spať na chrbte a s ofúknutým nosom (čo je u mňa celkom iste prebdená noc, ale zase človek vidí na hviezdy za predpokladu, že tie zrovna nie sú nad 50 metrami hmly) alebo sa vo vnútri otočiť na bok/brucho a podriemavať za neústaleho dusenia sa premrštenou koncentráciou mnou vydýchaného oxidu uhličitého do steny spacáku. V prípade nutnosti vidieť, čo sa vonku deje, ma ale prepadá pocit reálnej hrozby, že sa vo vnútri spacáku stratím a nenájdem východ. Dúfam, že tento problém so mnou zdieľa ešte aspoň jeden človek na tejto krásnej planéte. :D Každopádne, nehrá to rolu od konca jari do začiatku jesene, kedy je dostatočne teplo, a tak môžem v spacáku byť napoly odokrytá ... a odolávať iba pomyselným nájazdom ucholakov. Takže na oteplenie sa veľmi teším aj z tohto hľadiska – a keďže máme dve hafuše, ktoré milujú potulky prírodou, tak aj preto, že budú môcť chodiť tiež a budem s nimi buvikať v objatí. :)

Compex Energy
Pod Kľakom v Malej Fatre, september 2013 - s Petríkom a hafušami sme spali mimo stanu, foto: kamaráti z crimsonphoto.sk :)

Nejako teda prečkám noc – zdá sa mi, že spím dokopy možno hodinu, inak si len snažím polobdelo zohriať chodidlá rukami v pokéball polohe. To je jedna z výhod tohto spacáku, že je široký ... tou druhou je zips na nohách, čo veľmi ocením najmä keď sa po štyroch hodinách odkladanej potreby (kvôli zime) odhodlám ísť "hodiť moč" – rozopnem, vyhrniem si spacák na brucho, odšuchcem sa v ňom bokom a je. Potom je mi v spacáku hneď teplejšie. Sakra! Načo som to toľko odkladala. Spomenula som si totiž, že telo sa pri pocite chladu zbavuje prebytočnej vody v tele, aby zefektívnilo udržiavanie tepla. Po ďalších hodinách bdelospánku sa s kamoškovcami preberáme do ... hmlistého rána. Z hrejúceho východu slnka tentoraz nebude nič. Vynahrádza nám to však atmosféricky sa prevaľujúca hmla cez skalné bradlá Ostrej. Zberáme sa pomaličky nadol a aj napriek tomu, že sme nepozdravili slnko, zostáva v nás veľká chuť na ďalšie širácke dobrodružstvo.

Compex Energy
Provizórny bivak pod Chočom v - 10 stupňoch a východ slnka, január 2015

Posledné dni hovorím snáď každému, kto ma je ochotný ma počúvať, že tento rok by som chcela oveľa viac nocí stráviť vonku. Rozmýšľam aj večer, ležiac už v posteli ... a zrazu prišiel ten zápalný moment, keď sa pre niečo veľmi nadchnem. A hneď mi to všetko bolo jasné a veci do seba zapadli – potom som to už len celé vychrlila na Petríka, ktorému som tak za 5 minút minula celodennú poslucháčsku zásobu slov. :D

A čo z toho chrlenia vzniklo? Chceme sa v týchto dňoch s Petríkom pustiť do "projektíku", ktorý sme pomenovali jednoduchým krycím názvom Projekt ŠIRÁK.

Compex Energy
Nocovanie pri vodnej nádrži Haláčovce, apríl 2014, foto: crimsonphoto.sk

O čo v Projekte ŠIRÁK pôjde?

Jeho podstatou bude po dobu najbližšieho 1 roka naša snaha stráviť aspoň 100 nocí "pod širákom" – v prírode, pod hviezdami a holým nebom, bez stanu. Začať chceme od Veľkonočných sviatkov - čiže niekedy od piatku, 25. marca 2016.

Uvedomujeme si, že mnoho ľudí chodieva často do prírody a trávi tam svoj čas aj v noci – či už v stane, na kolibách alebo aj pod toľko spomínaným širákom, a celkovo "nepotrebujú o tom písať". :) Keďže nejde o nič svetoborné či neslýchané, aj preto takýto "verejný oznam" slúži oveľa viac nám samotným, aby sme necúvli do zbytočnej komfortnej zóny. Lebo toto je niečo, čo chceme pre seba podniknúť.

Compex Energy
Západ slnka a prespanie pod Minčolom, jún 2013

Človek totiž vo svojej pohodlnosti sem-tam potrebuje postrčiť aj motiváciou zvonka. :) A nám sa tých motivácií ponúka mnoho. Jednou z takých posledných bol napríklad festival Cestou Necestou – najmä prednáška o Bronco namiesto hotela alebo to, že kamarát Tomáš Zaplatílek odletel aj s bicykľom do Singapúru a odtiaľ sa na ňom dopraví do Indického Ladakhu a bohvie kam ešte. Držíme palce – navštívte jeho blog. :) Taktiež počin Mirka Pokrievku, ktorý si povedal, že do 80 dní zdolá 100x výstup na Martinské hole. Či sneh, mráz, víchor, dážď – a podarilo sa mu to nakoniec za 73 dní. No jednoducho, klobúk dolu, chce to odhodlanie. A podobných "projektov" sa tu v našom okolí a nielen vo Fatrách, vďaka pohybuchtivým ľudkom rieši mnoho – napr. aj minuloročný 15x výšľap na chatu pod Kľačianskou Magurou v jeden deň zdolaný Lukym Šichtom. :) Ale motivuje nás vlastne každý, kto trávi svoj čas spôsobom, akým ho radi trávime aj my alebo by sme aspoň radi trávili. Veď to určite poznáte.

Vždy, keď niečo podobné vidím, dostanem obrovskú chuť vyraziť von. No a som sa tak zamyslela, že na výkony – to ma až tak neláka a nevynikám v tom ... ale som dobrá v spaní. :D Tak tento skill skúsim zužitkovať v našom mini Projekte Širák. K tomu nech mi nemrznúce nohy pomáhajú. :D V princípe, ísť prespať 100x niekam von do prírody nemusí byť za 365 dní náročné splniť – predsa len to vychádza len na každý 3.-4. deň, čiže v priemere 2 noci do týždňa. Zaujímavo však môže pomiešať karty naša lenivosť, počasie a najmä ročné obdobia – ak sa nám nebude chcieť mrznúť 2x do týždňa kdesi počas zimy, budeme to musieť o to viac nahnať v teplejšom období. :) Každopádne, teším sa na to.

Čo tým chceme dosiahnuť?

Chceme sa čo najviac dostať "pánu Bohu do obývačky" - ako výletom do prírody hovorieva náš dobrý kamarát Juru Horníček. :) Z predošlých nocľahov pod hviezdami, spojených so západom a východom slnka vieme, že je to vždy nadmieru silný zážitok. Je to niečo, čo nás veľmi priťahuje. Chceme trošku otriasť našou komfortnou zónou. Lebo vraj – takmer všetko dobré sa deje za jej hranicami. A človek sa veľa naučí nie len o sebe, ale aj o prostredí, v ktorom sa nachádza. Začne si viac vážiť veci, ktoré bežne pokladá za samozrejmé. Najmä, keď sa narodil v meste ... :) Chceme viac času stráviť vonku s hafušami Benom a Conie, pretože aktivity v prírode v našej spoločnosti sú pre nich viditeľne najväčšou odmenou – a keď vidím, že sú šťastní oni, som oveľa viac aj ja. :)

Compex Energy
Nocľah nad Turčianskym Jasenom, jún 2012, foto: kamarát Miško Hudák

Avšak, aby sme len my neťažili z krás prírody, ale trošku sa jej aj revanšovali za všetko, čo nám poskytuje ... máme za cieľ vždy dané miesto prespania zanechať v stave podobnom ako pred naším príchodom. To znamená: vždy si všetok prípadný odpad zobrať so sebou (aj keby "nebol náš") a nezasahovať výrazne do prírody. Aby sme sa na dané miesto mohli zase radi vrátiť – aj my, aj akýkoľvek iný človek či živôtik.

Takže takpovediac, chceme spojiť príjemné s užitočným. Nejaké očakávania od toho máme, no uvidíme ako sa stretnú s realitou. O tieto cenné zážitky sa chceme potom s Vami podeliť – či už prostredníctvom našej FB stránky alebo priamo tu na Janurkách formou článkov a fotopríbehov. :) Budete môcť priebežne sledovať, ako sa nám toto širácke predsavzatie darí napĺňať, ale najmä ...

Človek je tvor družný, spoločenský ... :)

A preto budeme veľmi radi, ak sa k nám budete chcieť priebežne pod širák pridať! Takže – známi aj neznámi, ak ste tiež dobrí v spaní alebo to o sebe aspoň chcete zistiť, poďte smelo s nami ... Aj keby sme mali byť len traja alebo hoc až desiati. :) Nejaké spacáky a karimatky sa prípadne aj na požičanie u nás nájdu. Skvelých ľudí a krásnych miest tu máme dosť, čo nás privádza k otázke ...

Compex Energy
Prespanie na Starhrade Strečno s hafušami a crimsonfotoňákmi - Luckou a Maťom, január 2014

Kde to plánujeme prespávať?

Keďže sa najčastejšie pohybujeme medzi Trenčínom, Bánovcami a Martinom, pričom v rámci Petríkovej práce sme momentálne v pracovné dni viazaní na Trenčiansky kraj, prevažnú časť našich prespávačiek budeme orientovať na okolie Trenčína a Strážovských vrchov a odtiaľ smerom na Fatrami obklopený Turiec a susediace kotliny. To však nevylučuje ani iné zákutia Slovenska a možno i zahraničia, hlavne cez voľné dni. Všemožným nápadom a miestam sme teda otvorení a Vašej spoločnosti tiež ... :)

Tak nám, prosím, s Petríkom držte palce :) ...

Katka
Hryzka so zľavou
Objednajte si aktivovanú naturálnu bezlepkovú zmes Hryzka so zľavou 5% s použitím zľavového kódu TNJK01.
Facebook
Instagram

katka.janurka
Instagram
Komentáre:
22-03-2016 21:22

Nuz bude to zahul :) Nieco podobne aj ja spekulujem, len som rozmyslal 1x/tyzden. Planujete si zimu nadbehnut alebo sa jej nevyhybat? V kazdom pripade budete mat kopec kraaaasnych zazitkov, uzite ;)
22-03-2016 21:30

Skvelé! Jasne, budeme držať palce :) A keď presvedčím svojho chlapa, tak sa k vám počas teplejších jarných dní niekedy pripojíme :) Urob si harmonogram! :D Lepšie sa ti to bude dodržiavať a kamaráti budú vedieť kedy sa kam chystáš a prípadne sa pripoja :)
23-03-2016 13:10

MaťoK - kľudne sa k nám niekedy pridaj, ak budeš chcieť a môcť :) ... Zrejme čo najväčšiu časť dáme od jari do jesene, trochu asi nadbehnúť skúsime, ale nie vyslovene sa vyhýbať spaniu v snehu a mraze, aj to má veľa do seba :) ... uvidíme ako to pôjde. Asi ako Maťka Krivošovie napísala nižšie, mali by sme si spraviť harmonogram :D znie to ako dobrý nápad, Mati :) jasné, poďte niekedy s nami! Díki obom za podporu :)
24-03-2016 21:08

Katarínka, v Čachticaich Ti už chystám ubytovanie "pod širákom" na Nádašdyovskom pozemku pri vchode do Čachtického podzemia :)
Informovať ma o nových komentároch
© 2019 by Janurky - Peter Janura, Katarína Janurová